Şubadap Çocuk Ansiklopedisi

Şubadap Çocuk Ansiklopedisi sitesinden
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Şubadap yeni logo.png

Şubadap Çocuk, çocuk şarkıları yapan bir müzik grubudur. 2013 yılında İzmir'de kurulmuştur. Çocukların, kendi hayatlarına değen, onların karşılaştıkları durumları/çelişkileri konu alan ve içinde yaşadıkları dünyaya dair kendi sözlerini söylemesini hedefleyen tematik şarkılar yapmaktadır. Bugüne kadar yayınlanmış 5 albümü ve toplam 34 şarkısı bulunmaktadır. Yalnızca kendi şarkılarını seslendirdiği çocuk şarkıları konserleriyle Türkiye, Kıbrıs, Almanya ve Hollanda'nın çeşitli yerlerinde bugüne dek 500'ün üzerinde yerde çocuklarla buluşmuştur. Konserleri yalnızca kentlerde değil, Türkiye'nin birçok bölgesindeki köy okullarında, mahallelerde, parklarda da vermiştir. Sahnede genellikle davul (bateri), bas gitar, gitar, flüt, keman, akordiyon, trompet ve mandolin çalgılarıyla yer almaktadır.

Bunların yanı sıra çocuklarla çeşitli alanlarda müzik temelli çalışmalar yapmış, bu çalışmalar içerisinde tanıştığı çocuklarla da korolar oluşturmuştur. Bu çocuklar, albümlerdeki şarkıların oluşum süreçlerinde yer almışlar, şarkıları albüm için seslendirmişler ve en sonunda da aldıkları çalgı eğitimiyle birlikte Şubadap Çocuk ekibinde çalmaya başlamışlardır.

Şubadap Çocuk, bütün şarkılarını ve kitaplarını İnternet üzerinden dinlenebilecek, okunabilecek ve indirilebilecek şekilde yayınlamıştır. Şarkılarını daha fazla çocuğa ulaşabilmesi için İngilizce, Kürtçe ve Fransızca'ya çevirmiştir. Şarkılarının notaları, akorları ve sözlerinden oluşan bir nota kitabı ve şarkılarından hareketle resimli hikaye kitapları yayınlamıştır. Üretimlerini Copyright yerine Copyleft ibaresiyle, ticari olmamak şartıyla herkesin kullanımına açan grup, üretimlerini kolektif olarak sürdürmektedir.

Teaser

Albümler

Yıl Albüm
2014 Bilmiş Çocuğun Şarkıları (2014)
2015 Dino'nun Şarkıları (2015)
2016 Gökyüzü Kimin? (2016)
2017 Dersler Uzun Teneffüsler Kısa (2017)
2019 Hayal Et (2019)

Şarkılar

Kitaplar

Turneler

Videolar

Dış bağlantılar