Şubadap Çocuk Ansiklopedisi

Şubadap Çocuk Ansiklopedisi sitesinden
09.09, 24 Aralık 2023 tarihinde Subadapyonetici (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 2157 numaralı sürüm (→‎Teaser)
(fark) ← Önceki sürüm | Güncel sürüm (fark) | Sonraki sürüm → (fark)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Şubadap Çocuk, çocuk şarkıları yapan bir müzik grubudur. 2013 yılında İzmir'de kurulmuştur. Çocukların, kendi hayatlarına değen, onların karşılaştıkları durumları/çelişkileri konu alan ve içinde yaşadıkları dünyaya dair kendi sözlerini söylemesini hedefleyen tematik şarkılar yapmaktadır. Bugüne kadar yayınlanmış 7 albümü ve toplam 45 şarkısı bulunmaktadır. Yalnızca kendi şarkılarını seslendirdiği çocuk şarkıları konserleriyle Türkiye, Kıbrıs, Almanya ve Hollanda'nın çeşitli yerlerinde bugüne dek 500'ün üzerinde yerde çocuklarla buluşmuştur. Konserleri yalnızca kentlerde değil, Türkiye'nin birçok bölgesindeki köy okullarında, mahallelerde, parklarda da vermiştir. Sahnede genellikle davul (bateri), bas gitar, gitar, flüt, keman, akordiyon, trompet ve mandolin çalgılarıyla yer almaktadır.

Bunların yanı sıra çocuklarla çeşitli alanlarda müzik temelli çalışmalar yapmış, bu çalışmalar içerisinde tanıştığı çocuklarla da korolar oluşturmuştur. Bu çocuklar, albümlerdeki şarkıların oluşum süreçlerinde yer almışlar, şarkıları albüm için seslendirmişler ve en sonunda da aldıkları çalgı eğitimiyle birlikte Şubadap Çocuk ekibinde çalmaya başlamışlardır.

Şubadap Çocuk, bütün şarkılarını ve kitaplarını İnternet üzerinden dinlenebilecek, okunabilecek ve indirilebilecek şekilde yayınlamıştır. Şarkılarını daha fazla çocuğa ulaşabilmesi için İngilizce, Almanca, Kürtçe ve Fransızca'ya çevirmiştir. Şarkılarının notaları, akorları ve sözlerinden oluşan bir nota kitabı ve şarkılarından hareketle resimli hikaye kitapları yayınlamıştır. Üretimlerini Copyright yerine Copyleft ibaresiyle, ticari olmamak şartıyla herkesin kullanımına açan grup, üretimlerini kolektif olarak sürdürmektedir.

Teaser

Albümler

Yıl Albüm
2014 Bilmiş Çocuğun Şarkıları (2014)
2015 Dino'nun Şarkıları (2015)
2016 Gökyüzü Kimin? (2016)
2017 Dersler Uzun Teneffüsler Kısa (2017)
2019 Hayal Et (2019)
2020 Hey, Buraya Baksanıza! (2020)
2023 Birimiz Hepimiz - Hepimiz Birimiz (2023)

Şarkılar

Bilmiş Çocuğun Şarkıları (2014) Dino'nun Şarkıları (2015) Gökyüzü Kimin? (2016) Dersler Uzun Teneffüsler Kısa (2017) Hayal Et (2019) Hey, Buraya Baksanıza! (2020) Birimiz Hepimiz - Hepimiz Birimiz (2023)
Düş Ben Doğmadan Önce Çekirdeksiz Domates Özgürlük Fasa Fiso Emek Demek Ne Demek? Dünyanın Doğum Günü
Bomba Yapan Bay Bilgin Yaşam Ağacı Su Elmer Makine Çocuk Bisiklet Okul Neresi?
Her Yer Park Olsa Dino'nun Şarkısı Irmaklar Özgür Akacak Karınca Serçe Bir Arkadaşım Var En İyisi Değil!
Kalem Kağıt Ornitorenk Zeytin Ağacı Zorba Çocuk Hakları Ne Fark Eder Ki? Bir Şiir Yazdım
Uzaylı Arkadaşım Zaman Makinesi Sivrisinek Uçurtma Hayal Et Bana Bir Masal Oku Çocuk Halayı
Şubadap Şubi Değişelim Kurbağa Korosu Ne Olsam? Gökyüzünü İten Kuş Dev Masalı
Neşeli Bir Gün Dinleyin Paragözler Dersler Uzun Teneffüsler Kısa
Gökyüzü Kimin?

Kitaplar

Turneler

Videolar

Dış bağlantılar